Don't Miss

Tablety z nawigacją GPS

By on 25 czerwca 2014

 

Nowe modele tabletów dostępne w sklepach internetowych mają dostępne coraz więcej potrzebnych użytkownikowi funkcji. Już służą nie tylko jako przenośny odtwarzacz video, domowa wieża cz prosty komputer mogący odbierać pocztę i służyć jako prosta przeglądarka internetowa.

Dziś często są wyposażane w odbiornik sygnału GPS zmieniający tablet w nawigacje samochodową czy tuner telewizji cyfrowej umożliwiający wykorzystywanie tabletu w roli przenośnego telewizora.

Czy jednak tablety z nawigacją gps sprawdzą się w roli nawigacji samochodowej ?
Tak pod warunkiem,że przy zakupie zadbamy o kilka szczegółów

Tablety z nawigacją gps – jaki dobrać rozmiar?

Rozmiar tabletu z nawigacją samochodową, jak wszystkie rozmiary ma szczególne znaczenie jeśli chcemy wykorzystywać urządzenie w samochodzie, szczególnie w małym samochodzie osobowym.
Tutaj na niewielkiej przestrzeni musimy zainstalować na szybie przedniej nasz tablet w polu widoczności kierowcy za pomocą stabilnej przyssawki. I nie może on zasłaniać w najmniejszym stopniu widoczności w polu pracy kierowcy. Tak wiec najlepszym rozwiązaniem są tablety o przekątnej 7 cali.

Czy jednak są one w stanie zastąpić nawigacje samochodowe ze sklepu  internetowego ?
Wszystkie tablety o przekątnej 9 i 10 cali do roli tabletu z nawigacją samochodową z pewnością się nie sprawdzą. Dodatkowym ich problemem stają się stosunkowo duża masa samego tabletu jak i odpowiednio większego uchwytu do szyby.

 

Jakiego rodzaju odbiorniki GPS stosuje się w tabletach z nawigacją ?

 

System nawigacji samochodowej gps do ustalenia pozycji samochodu wykorzystuje sieć wojskowych satelitów Dzięki temu potrafi osiągnąć stosunkowo dużą, bo sięgającą kilku metrów dokładność urządzenia.
Niestety tablety, nawet te najdroższe rzadko wykorzystują tą technologię.
W jej miejsce wyposaża się je w moduł A- GPS, które pozwalają na szybsze ustalenie pozycji.
Odbiornik taki korzysta z sygnału 3G telefonii komórkowej wykorzystując do ustalania pozycji sieć stacji bazowych nadajników.
Precyzja działania takiego modułu zależy od zagęszczenia takich stacji BTS. Część nowych urządzeń może wykorzystywać najnowszy system GLONASS, eliminujący efekt tzw. czarnych stref wynikający z nierównomiernego położenia stacji bazowych.
Warto też zwrócić uwagę, że część urządzeń do poprawnej pracy wymaga połączenia z internetem poprzez modem 3G. Tak działają np. Mapy Google.
Do pracy z tabletem musimy wybrać mapy do nawigacji działające pod Androidem.
Często przy zakupie samego tableta z nawigacją gps możemy w promocji otrzymać również mapy do nawigacji samochodowej.

 

Tablety z nawigacją gps – wyposażenie

 

Bezwzględnie istotne jest, aby wraz z tabletem, który ma pełnić rolę nawigacji samochodowej w zestawie znalazł się solidny uchwyt montażowy na tablet do szyby przedniej samochodu. Zapewnić ma on stabilny montaż urządzenia do szyby oraz zapobiec oderwaniu się od niej tabletu podczas jazdy.
Nie jest możliwa w dłuższym okresie nawigacja przy pomocy tabletu umieszczonego na kolanach kierowcy, czy też opartego na masce samochodu.

Poza uchwytem należy również podłączyć odpowiednią ładowarkę samochodową do tabletu, zapewniającą doładowanie urządzenia podczas jazdy.
I nie zapomnij również o rozdzielaczu gniazda zapalniczki, aby można było te urządzenia wygodnie podłączyć do zasilania.

About ps3info

You must be logged in to post a comment Login