Don't Miss

Gry na Xbox One vs Gry na Sony PS4 porównanie warunków i licencji

By on 1 lipca 2013
Gry na Xbox One vs Gry na Sony PS4 porównanie warunków i licencji

Ponieważ obie nowo zaprezentowane platformy do gier Sony Playstation 4  oraz Xbox One nie różnią się zdecydowanie ( taj jak ich poprzednicy Xbox 360 oraz Sony PS3 ). Czyni to produkcję gry na Xbox One oraz jej przenoszenie na druga platformę zdecydowanie łatwiejszym. Czy więc w istocie biorąc pod uwagę same gry możemy mówić o pełnej unifikacji ?…  Zdecydowanie nie .

To właśnie filozofia i podejście do tematu samych gier zdecydowanie rozróżnia obydwu producentów  . Microsoft postawił na zasadę kontrolowania wszystkiego i wszystkich za pomocą dostępu do internetu oraz restrykcji przy obrocie używanymi grami , natomiast Sony już w pierwszej chwili zdobył wyznawców ideą ” wolnoć Tomku w swoim domku ” .  To właśnie te przedstawione przez Microsoft restrykcję , a nie sama konsola Xbox One , czy ofiarowane przez nią możliwości stały za falami krytyki nawet najbardziej zatwardziałych wyznawców firmy z Redmont.

I nawet lekka przewaga uzyskana przez Microsoft podczas prezentacji nowych tytułów gier na konsolę Xbox One nie zdołała osłodzić porażki giganta.  Prezentacja powalająca na kolana wyznawców Forzy , Battlefielda czy Halo została przez znawców tematu okrzyknięta odtworzoną na komputerach PC , a nie na prawdziwej konsoli Xbox One.

Microsoft radykalnie zamierza zmienić swoje podejście do rynku gier . Już  nie od wczoraj wiadomo ,że postawił na zwiększenie zysku z produkcji oprogramowania  , w szczególności przyparty do ściany przez wydawców nowych gier na konsolę Xbox . Aby to uczynić wprowadził mechanizm dający producentom oraz dystrybutorom regionalnym wprowadzenie kontroli , a w szczególności zakazu wypożyczania , odsprzedaży czy bezpłatnego użyczenia gier.

Aby to uczynić Microsoft zmusił zwykłych użytkowników do konieczności  ciągłego podłączenia konsoli do internetu ( wg wytycznych nie rzadziej niż 1 raz na dobę ) , aby umożliwić działanie danej gry . Nie stanowi to problemu dla większości użytkowników , którzy i tak są ciągle w sieci – ale w przyszłości może to prowadzić do pojawianie się dodatkowych kosztów  , czy konieczności wykonywania dodatkowej pracy.

Dodatkowym ograniczeniem jest wprowadzenie kodu regionalnego w wydawanych tytułach ( w szczególności poprzez usługę Xbox Live ), co skutecznie uniemożliwia transfer gier i samych konsol pomiędzy krajami w których usługa ta jest nieobecna . Sam Microsoft nie potrafił dokładnie wyjaśnić czy jest to możliwe czy nie .

A co na to Sony ?

Nic zgarnął Pole Position stwierdzeniem ” Kupiłeś grę i możesz z nią zrobić co chcesz jest twoja ” oraz rezygnacją z zastosowania kodu regionalnego .

Wyraził te swoje „skomplikowane” w odróżnieniu do Microsoftu zasady w krótkim 22 sekundowym filmiku na YouTubie :

Official PlayStation Used Game Instructional Video

 

 

Już w dniu premiery w Japonii czy Stanach będziesz się mógł cieszyć u nas z posiadania najnowszego tytułu .  Pomyślcie sobie tylko jak to smakuje ?

 

 

 

 

About ps3info

You must be logged in to post a comment Login