Don't Miss

Co kupić Sony PS4 czy PS4 PRO ?

By on 31 marca 2017
Sony PS4 czuy PS4 PRO

Nowe Sony PS4 Pro jest już na półkach w sklepach od listopada 2016.  Postaramy się przyjrzeć tej nowej konsoli i porównać ją z dotychczasową PS4, która już od 3 lat gości na naszych półkach. Czy warto już rozważyć wymianę naszej PS4 na najnowszą wersję PRO?

Ale zacznijmy od początku

Co kupić PS4 czy PS4 PRO

 

Specyfikacja techniczna Sony PS4 PRO:

Sony PS4 Pro jest troszkę bardziej wydajną  konsolą niż PS4 Ultimate, głównie w sekcji grafiki. Ma wbudowany nowy, ulepszony procesor graficzny, który jest dwukrotnie mocniejszy i nieco szybszy niż ten w poprzedniej wersji. Cechuje się również ulepszonym modułem Wi-Fi.

Oto specyfikacja techniczna nowej PS4 Pro:

 • Procesor główny: pojedynczy procesor custom-chip
 • CPU: x86-64 AMD „Jaguar,” 8 rdzeni
 • GPU: 4.20 TFLOPS, AMD Radeon™ s
 • Pamięć: GDDR5 8GB 1GB VRAM
 • Dysk: 1TB
 • Wymiary zewnętrzne: ok. 295×55×327 mm (szer × wys × dłu)
 • Waga: ok. 3.3 kg
 • Napęd BD/DVD: BD × 6 CAV, DVD × 8 CAV
 • Porty: Super-Speed USB (USB 3.1 Gen.1) port × 3, AUX port × 1
 • Sieć: Ethernet (10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T)×1, IEEE 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth® 4.0 (LE)
 • Zużycie prądu: Max. 310W
 • Temperatura pracy: 5ºC – 35ºC
 • Wyjścia AV: HDMI port wyjścia (obsługuje 4K/HDR), cyfrowy port wyjścia (optyczny)

Po lekturze parametrów nowej konsoli możemy jednoznacznie stwierdzić, że nie jest to może spektakularna  zmiana generacji (obie konsole używają tego samego CPU), ale dość znacząca modyfikacja, która to z pewnością niesie ze sobą znaczne ulepszenia.

ps4-ps4pro

 Jaką konsolę więc wybrać PS4 czy PS4 PRO ?

Cóż … wersja Pro będzie odpalała gry szybciej, z większą ilością klatek na sekundę w bardziej dynamicznych grach, przez co ogólne nasze wrażenie płynące z gry będzie płynniejsze.

Szybszy procesor graficzny, który jest ponad dwukrotnie mocniejszy niż poprzedni, pozwoli nam  wykorzystać ulepszoną rozdzielczość, efekty i osiągi, co będzie bardziej widoczne w grach które nie polegają głównie na CPU, ale w znaczący sposób posiłkują się układem graficznym.

Wszystkie nowe i najnowsze gry muszą wspierać tryb „Pro”, który oznacza albo poprawioną rozdzielczość i/lub poprawione tekstury i efekty. Docelowo wszystkie gry które wspierają tryb 4K powinny działać równie płynnie jak na standardowej PS4. Nawet jeśli nie posiadasz telewizora 4K, gry powinny wyglądać lepiej na PS4 Pro, ale poziom poprawy zależy już od developera.

Oczywiście, nowe Sony PS4 Pro dodaje nam dawno oczekiwaną obsługę formatu 4K po to aby móc odtwarzać grę a przy okazji streamować treść w Ultra HD pod warunkiem, że posiadasz odpowiedni telewizor.

ps4-pro-1

Umożliwi również wyświetlanie w trybie symulowanym 4K z większą ilością klatek na sekundę – miły dodatek, nawet jeżeli obraz nie będzie perfekcyjny.

Rozczarowaniem w konsoli jest brak zapowiadanego odtwarzacza Blu-ray 4K. Z drugiej jednak strony ostatni update oprogramowania od Sony wprowadził obsługę filmów i gier w HDR dla standardowych konsol PS4 (pierwotna wersja oraz slim).

Oznacza to, że pomimo braku formatu 4K, wprowadzony zostanie tryb HDR który cechuje się jaśniejszymi odcieniami bieli, bardziej naturalnymi kolorami i wieloma innymi detalami widocznymi na ekranie telewizora. Naturalnie PS4 Pro będzie również wspierał ten tryb ale potrzebny będzie telewizor obsługujący HDR w obu przypadkach.

Kolejnym powodem do zwiększenia mocy PS4 Pro było wprowadzenie funkcji wirtualnej rzeczywistości VR, które zadebiutowała w 2016.

Gry na Sony PS4 PRO

Zarówno PS4 jak i PS4 Pro będą w stanie obsłużyć nową platformę wirtualnej rzeczywistości. Niektórzy developerze już wyrazili ubolewanie, że obecna specyfikacja PS4 jest wąskim gardłem jeżeli chodzi o tę nowość.

Niezadowolenie pochodzi z faktu, że Sony wymaga aby wszystkie gry obsługujące VR działały z przynajmniej 60 FPS aby uniknąć problemów z lagami i zacinaniem się, co nie jest łatwe do spełnienia  dla obecnej PS4. Dodatkowa moc obliczeniowa w PS4 Pro zapewni płynniejszą grę a tym samym producenci nie będą musieli poświęcać wielu detali graficznych w swoich produkcjach.

PS4 Pro umożliwi również nagrywanie filmików w Full HD 1080p oraz robienie zdjęć w 4K poprzez dedykowany klawisz „Share” na padzie Dualshock4 . Te mogą być zapisane na lokalnym dysku twardym lub przeniesione do innego urządzenia poprzez port USB 3.0. Tak czy siak, będziesz w stanie podzielić się naprawdę wspaniałymi obrazkami w mediach społecznościowych.

Ci, którzy przeniosą się z PS4 na PS4 Pro będą w stanie przesyłać swoje zapisane dane poprzez kabel Ethernet, co oznacza że nie powinieneś stracić za wiele cennych informacji jeżeli planujesz zmianę konsoli. W wersji firmware’u 4.0 można znaleźć opcję transferu poprzez Ethernet ukrytą w ustawieniach menu.

Gry na Sony PS4 PRO

Podwojona moc obliczeniowa grafiki sugeruje, że dostaniemy w przyszłości coraz doskonalsze gry, a pierwsze oznaki są już widoczne na rynku. Ale producent stawia sprawę wyraźnie, że nie będzie żadnych tytułów na wyłączność na PS4 Pro. Każda gra musi działać również na starszych wersjach konsoli.

Jednakże, gry będą mogły mieć tryb dedykowany dla Pro zawierający ulepszenia takie jak tekstury wyższej rozdzielczości, lepszą rozdzielczość, poprawiony FPS pod warunkiem że będą działać poprawnie na poprzednich konsolach.

Tytuły ulepszone dla Pro mogą być zidentyfikowane poprzez poniższe logo na opakowaniach. Prawdopodobnie takie samo oznaczenie pojawi się niedługo w PS Store dla gier w wersji cyfrowej. Wiele cyfrowych tytułów już otrzymało dodatki wprowadzające wsparcie dla PS4 Pro.

ps4_pro_enhanced_logo_1

To będzie broń obosieczna. Z jednej strony mają więcej mocy do dyspozycji, co oznacza większy FPS oraz wyższą rozdzielczość. Z drugiej natomiast muszą zapewnić skalowalność dla starszych maszyn. To oznacza dodatkową pracę i możliwą konieczność zatrudnienia dodatkowych osób w zespołach developerskich.

Z tych powodów prawdopodobnie nie zobaczymy pełnego potencjału Pro aż do połowy 2017 dopóki studia producenckie i developerzy nie dostosują się do nowych realiów.

Sony PS4 PRO obudowa i wymiary

PS4 Pro jest duże. Mierzy 295mm x 55mm x 327mm (SxWxD) i waży ok 3.3 kg. Jest zdecydowanie większe i cięższe niż zredukowana do obudowy slim konsola PS4 (265mm x 39mm x 288mm), jak i od wersji Ultimate Edition mierzącej 275mm x 53mm x 305mm.

Akcesoria do konsoli pozostaną praktycznie bez zmian. Nowy kontroler DualShock 4 posiada lżejszy touchpad ale to jedyna zmiana.

Gry na Sony PS4 Pro znajdziesz w tym sklepie

Jaką konsolę kupić PS4 czy PS4 PRO?

Nie ulega wątpliwości, że obie konsole, zarówno Sony PS4 Pro jak i nowe Sony PS4 slim  to dobre propozycje dla wymagających graczy. Wszystko rozgrywa się wyłącznie w porównaniu do ceny.

Nie ma wątpliwości, że PS4 Pro jest lepszą i wydajniejszą maszyną. Za dodatkowe 500 zł otrzymujesz technologie następnych kilku lat (4K, HDR) i cena za to jest zdecydowanie mniejsza niż ta za nowy telewizor.

Na obecną chwilę PS4 Pro będzie super rozwiązaniem dla kogoś kto posiada już telewizor obsługujący 4K HDR lub kto planuje kupić taki w niedalekiej przyszłości. Jeżeli nie masz kapitału na kupno nowej konsoli i nowego telewizora, standardowe PS4 będzie równie dobrą opcją.

 

 

About ps3info

You must be logged in to post a comment Login